Betaflight a BLE bluetooth

Betaflight a BLE bluetooth

Kedže v posledno čase rád lietam FPV s mojou 210 quadkoptérou, rozhodol som sa zjednodušiť si život s BLE bluetooth modulom. Verím že nikomu sa nechce vláčiť so sebou laptop na konfiguráciu letových parametrov (PID, letové módy, GPS, kalibrácia a pod) keď máme so sebou smartphone alebo tablet. Problém ale nastane ak chceme (v mojom prípade iPhone) takéto zariadenie pripojiť k flight kontroleru. Android sa dá ešte pripojiť k betaflight pomocou OTG káblu a apky s názvom EZ-GUI Ground Station, iPhone bohužiaľ takúto možnosť nemá. Preto BLE. BLE je skratka pre Bluetooth Low Emission, a iPhone už vie s týmto pracovať. Ja som sa rozhodol vyskúšať BLE modul aj s breadboard doskou HM-10 z eshopu banggood.

Modul prišiel v poriadku, zapojil som ho na 5V a začal skúšať. Najskôr som zapojil BLE modul cez USB to TTL do PC. VCC na 5V, GND na GND, TX na RX a RX na TX. Potom som si stiahol aplikáciu HM com assistant z GITHUB stránky a pokúsil som sa vytvoriť spojenie na BLE modul.

Začal som s príkazom AT. Na tento príkaz by mal modul odpovedať OK. Pokiaľ nedostanete odpoveď, netreba panikáriť, treba sa odpojiť a pripojiť s iným baudrate. Treba najskôr vyskúšať 9600, a postupne zvyšovať a skúšať AT príkaz kým nám modul neodpovie. Keď dostaneme odpoveď, stačí už len nakonfigurovať požadovaný baudrate, meno a pin:

  1. aktuálny baudrate si zistíme s príkazom AT+BAUD?, na požadovaný nastavíme s príkazom AT+BAUDX (X zameníme za číslo požadovanej baudrate napr 4 pre 115000) tu je datasheet pre fake HM-10 a tu pre originál
  2. Meno zistíme pomocou príkazu AT+NAME? a zmeníme ho pomocou príkazu AT+NAMEmeno (meno samozrejme zameníme za požadované meno – napríklad betaflight -> AT+NAMEbetaflight)
  3. Pin teba zmeniť na 1234 s pomocou príkazu AT+PIN1234 – ak by to nefungovalo, netreba zúfať, skuste sa pripojiť bez zmeny pinu

Teraz stačí pripojiť modul k betaflight doske na niektorý z UART portov. Opäť pripájame VCC na 5V, GND na GND, TX na RX a RX na TX. V betaflighte treba nastaviť použitý UART port na vami zvolenú baudrate a treba na ňom zapnúť USP. Na iPhone si nainštalujeme aplikáciu EAZE z appstoru, zapneme quadkoptéru a pripojíme sa na zdetekekovaný BLE modul.

Dobrý článok s nastavovaním HM-10 nájdete tu, web vývojara aplikácie EAZE pre iOS je tu.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.