Windows RunAs triky

Windows RunAs triky

Mnohokrát som sa potýkal s potrebou spustiť nejakú aplikáciu ako iný užívateľ. A keď sa mi to už podarilo, ako si to zautomatizovať, prípadne ako uložiť heslo?

Tak napríklad som potreboval spustiť aplikáciu s právami administrátora. Dá sa to jednoducho pomocou spomenutého príkazu “runas” a to nasledovne:

runas /user:domena\uzivatel “c:\cesta k aplikacii\aplikacia.exe”

V tomto prípade spúšťame aplikacia.exe pod užívateľským účtom domena\uzivatel. Po spustení a overení užívateľa v doméne budeme vyzvaní na zadanie hesla. Pri zadávaní hesla nevidíme žiadne znaky.  Toto je super ale je treba si uvedomiť že heslo treba zadať zakaždým keď príkaz spustíme. Toto sa dá ošetriť s prepínačom /savecred v našom príkaze:

runas /user:domena\uzivatel /savecred “c:\cesta k aplikacii\aplikacia.exe”

Prepínač zabezpečí že po prvom spustení a zadaní hesla sa heslo uloží do Stored user Names and Passwords a príkaz nebude viac požadovať zadanie hesla. Táto aplikácia sa dá spustiť pomocou príkazu rundll32.exe keymgr.dll, KRShowKeyMgr. Mimochodom je to veľmi užitočná apka, kde si vieme manažovať uložene heslá do systému Windows.

Niekedy ale potrebujeme spustiť snapin v MMC konzole a toto je trošku komplikovanejšie, ale stále sa to dá:

runas /user:domena\uzivatel /savecred “cmd /c c:\Windows\System32\mmc.exe \”C:\cesta ku konzole\konzola.msc\””

Normálne by sme spúšťali konzolu nasledovne: c:\Windows\System32\mmc.exe “C:\cesta ku konzole\konzola.msc”. Keďže ale runas vyžaduje aby sme zadali cestu ku programu v úvodzovkách, je nutné úvodzovky v príkaze na spustenie konzoly “escapnut” pomocou backslash “\”pretože inak by runas príkaz nerozumel dvojitým úvodzovkám. V prípade že máme cestu k aplikácii bez medzier toto nie je potrebné.

Niekedy sa nám môže stať že príkaz runas nechce uložiť heslo a pýta si ho zakaždým keď spustíme príkaz. V takom prípade je treba otvoriť editor registrov a zmeniť hodnotu kľúča disabledomaincreds z 1 na 0 o vetve HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.