TechGadgets: Rádiostanica Baofeng UV-3R

TechGadgets: Rádiostanica Baofeng UV-3R

Dnes mi prišla dlho očakávaná zásielka zo Singapuru, ktorá obsahovala moju novú PMR vysielačku Baofeng UV-3R MK II. Objednával som to pred pár mesiacmi v čínskom obchode DealExtreme za celkom slušných 36eur. Zásielka prišla v poriadku, len jedinú vec by som vytkol – zásielka cestovala ku mne asi 2 mesiace. Keď som čokoľvek objednával cez ebay, vždy všetko prišlo do max. 4 týždňov. Preto som sa rozhodol viac neobjednávať zo stránky DealExtreme.Hneď ako som otvoril bublinkovú obálku, objavila sa samotná krabica s vysielačkou. V krabici som našiel samotnú vysielačku, batériu, nabíjačku, stojan s nabíjačkou, USB kábel na nabíjanie, klip na opasok, šnúrku a handsfree. Inštalácia batérie bola jednoduchá – bolo treba odistiť zadný kryt, vložiť batériu, založiť kryt späť a zaistiť ho. Batéria bola nabitá asi na 60%, takže vysielačka sa spustila. Ovládanie tejto rádiostanice je naozaj jednoduché, stačí ju zapnúť, zvoliť požadovaný kanál a môžme komunikovať. Pre orientáciu prikladám obrázok s popisom tlačítok. Ak sa vám náhodou podarí zapnúť režim alarmu podržaním tlačítka F/A, vypnete ho opätovným stlačením tohto tlačítka spolu s PTT tlačítkom. Ak je tento režim zapnutý, tak vysiela na zvolenej frekvencii núdzový signál, ktorý môžete aj počuť. Vysielačka má tiež FM rádio prijímač a svetlo, čo je ostatne celkom praktické.

Horšie to je už s nastavením frekvencií, keďže stanica prišla s nastaveniami pre americký trh. Tu bolo potrebné zmeniť prvých 8 kanálov na európske PMR frekvencie aby bolo možné komunikovať s bežnými PMR vysielačkami(walkie talkie). Pre človeka, ktorý drží podobnú vec prvý krát to môže byt celkom zložité. Preštudoval som teda návod a ten celkom jasne vysvetľuje ako zmeniť frekvencie. Doporučujem si preštudovať návod podrobne, aby ste vedeli na čo je ktoré tlačítko. Tak isto si treba zistiť aké frekvencie chcete používať. Ja som sa teda rozhodol pre európske 446PMR pásmo, ktoré sa môže voľne používať. V tabuľke si môžete pozrieť frekvencie 8 PMR kanálov, ktoré sa bežne používajú na Slovensku:

Kanál – Frekvencia

  1. 446.00625
  2. 446.01875
  3. 446.03125
  4. 446.04375
  5. 446.05625
  6. 446.06875
  7. 446.08125
  8. 446.09375

Nastavenie kanálov môžete urobiť nasledovne:

  1. Zapneme vysielačku a keď je zapnutá podržíme tlačítko U/V
  2. Prepneme si medzi VKV a UHF pásmom podľa toho, ktoré potrebujeme
  3. Naladíme požadovanú frekvenciu*
  4. Stlačíme tlačítko F/A(len krátko aby sa nám zapla alternatívne funkcie tlačítok) a stlačíme tlačítko U/V
  5. V hornej časti displeja sa nám rozbliká číslo kanálu
  6. Zvolíme si číslo kanálu, na ktorý chceme uložiť požadovanú frekvenciu
  7. Pre uloženie stlačíme opäť tlačítko U/V

*Pre rýchlejšie ladenie frekvencií môžete stlačiť tlačítko F/A, frekvencia sa bude posúvať o 1MHz.

Po pochopení princípu ladenia a prepínania medzi pásmami je používanie vysielačky úplne jednoduché. Nenašiel som žiadne výrazné nedostatky vyhotovenia až na kvalitu spracovania tlačítok. Na niektoré je treba vyvinúť väčší tlak aby sa zopli. Tiež som čítal na fórach že vysielačka je vraj náchylná na náraz, takže treba na ňu dávať pozor. Čo sa týka dosahu, ten je naozaj slušný, keďže v meste som čisto a jasne počul človeka, ktorý bol odo mňa vzdialený asi 2 kilometre vzdušnou čiarou. Dotyčný ma samozrejme tiež počul čisto a jasne. Pri testoch som použil štandardne dodané handsfree, tkoré je pohodlné a zvuk má v sluchátku má dobrú kvalitu. Batéria ma zatiaľ celkom príjemne prekvapila, pretože vysielačku bez nabíjania občasne používam už 4 deň a stále je na úrovni ako keď mi bola doručená.

Ďalšia zaujímavá funkcia je TX/RX code. Táto funkcia umožňuje prijímať len hovory s nastaveným TXCODE. Neznamená to ale že prenos bude kódovaný. Stanica bude prijímať len signál s daným TX kódom.

UV-3R_Manual

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.