V tomto seriáli sa budem venovať základom práce s Raspberry Pi. Spravil som niekoľko RPI projektov a chcel by som uchovať moje vedomosti na tomto blogu, keďže je pravdepodobné že ich niekto ďalší využije. A pravdepodobne aj ja.
V prvej časti sa povenujeme inštalácii operačného systému RetroPie. Neplánujem sa venovať detailom o Raspberry Pi, je množstvo stránok s obsiahlymi informáciami o tomto skvelom mikro počítači. Takže, inštalácia RetroPie OS je pomerne jednoduchá záležitosť. Potrebujeme len PC s prístupom na internet, microSD kartu a nejaký ten softvér.
Ako prvé si stiahneme aplikáciu Win32 Disk Imager z linku: https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/. Táto aplikácia nám umožní nahrať RetroPie obraz na prázdnu microSD kartu, ktorú potom vložíme do Raspberry Pi.
Obraz RetroPie si stiahnete tu: https://retropie.org.uk/download/, Raspberry Pi Model A, A+, B, B+, Zero, Zero W sťahujte verziu 0/1 a pre Raspberry Pi 2, 3, 3+ sťahujt
e verziu 2/3. Ak si nedopatrením stiahnete nesprávnu verziu, nič sa nedeje, len vaše Raspberry Pi jednoducho nenabootuje.
Postup nahratia obrazu na microSD kartu:
- spustíme aplikáciu Win32 Disk Imager a zvolíme si stiahnutý obraz RetroPie
- Zvolíme správne cieľové zariadenie(Device) a klikneme na Write
- Počkáme kým aplikácia dokončí úlohu a po úspešnom zapísaní obrazu môžeme kartu vytiahnuť a založiť do Raspberry Pi
Ešte by som odporučil nastaviť wifi prístup a zapnúť SSH – toto sa dá dosiahnuť vytvorením prázdneho súboru s menom ssh v hlavnom adresári boot partície:
Nakonfigurovať wifi je trošku zložitejšie, ale ak ste sa dostali až sem, určite to zvládnete.
Pri zapisovaní RetroPie obrazu sa vytvorili na karte dve partície – jedna FAT a jedna EXT4. Súbor, ktorý potrebujeme editovať je na EXT4 partícii. No a EXT4 je linuxová partícia. Takže bežný užívateľ Windows systému tam nemá prístup. To ale neplatí pre nás :). My si stiahneme aplikáciu Paragon EXTFS (Trial verzia má plnú funkcionalitu na 10 dní) z linku: https://www.paragon-software.com/home/linuxfs-windows/, nainštalujeme si ju, spustíme a pripojíme EXT4 partíciu na našej karte a otvoríme si ju vo file exploreri. Nájdeme a otvoríme súbor /etc/network/interfaces (áno, je bez prípony) a upravíme ho aby obsahoval informácie o našej wifi sieti:
auto lo
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
auto wlan0
allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet static
address 192.168.0.90
netmask 255.255.255.0
network 192.168.0.1
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.0.1
wpa-ssid „WIFINAME“
wpa-psk „WIFIPASSWD“
Súbor uložíme a zavrieme. Pred tým ako vyberieme kartu z PC, musíme urobiť unmount – odpojenie partície v Paragon EXTFS. Ak to nespravíme, zmeny v súbore interfaces nebudú uložené.
Týmto sme si zabezpečili že sa naše Raspberry Pi automaticky pripojí na našu sieť a bude mať statickú IP adresu 192.168.0.90. Tento krok nie je nutný, ale umožní nám pracovať s Raspberry Pi bez pripojenej klávesnice cez SSH rozhranie. Na pripojenie použijeme napríklad aplikáciu PUTTY, ktorú môžme stiahnuť tu: https://www.putty.org/